Marcsi egy notórius csaló. Hamiskártyás. Ő az a típus, akiről ránézésre is megállapítod. Csal a hajával, mert póthajat tesz fel, csal a fogsorával, mert koronája van, még a korával is csal, ha arról kérdezed. De nem ez a legnagyobb baj. Marcsi már nagyban csal és emberek mennek tönkre, mert a pénzüket kicsalja tőlük. De ha elmúlt negyven az ember, már muszáj gondolnia a jövőre, az idős korra. Mert akkor senki nem fog csalni helyette, ő meg képtelen lesz. Nem fog így járni az esze. Pedig ehhez az kell, rafináltság.
Valamikor még a legnagyobb gaztett fogalma mást jelentett neki. Hetente járt le tizenhét évesen a Balatonra, egy jeggyel. Mindig felszállt a 7.45 -kor induló gyorsra, mindig ugyanarra. Ha jött a kalauz, szó nélkül odaadta a jegyet. Persze a kalauznak is feltűnt, hogy már érvényesített jegyet kap kézhez. Ekkor Marcsi copfos-pirulós bakfisként előadta, hogy “Jaj! Hát nem is érti, nem is tudja mire vélni, hát mi történt, de jaj! Tudja már, hogyne tudná. A múlt héten is ezzel a vonattal jött, a jegyet nem dobta ki, itt maradt a táskájában. De amikor megvette az újat, csak kidobja már a régi jegyet, és itt a hiba. Az újjal keverte a régit, az a kukában landolt, ez a használt meg itt maradt.” Több lehetett a jajongás, kevesebb a logikus magyarázat, de ki ne sajnálná meg a kislányt? Visszafele is hiteles volt a műsor. Negyedszerre ugyanazzal a kallerral futott össze. Ez lett az utolsó felvonás.
Lellén a keresztanyjánál szállt meg. Az érettségire már nyáron el kell kezdeni a felkészülést, “hát tudod Nene, hogy hogy van ez”, de otthon meg nem tud tanulni, három öcskös mellett felesleges neki kezdeni is. Nene egyedül élt és örült a társaságnak, ráadásul számára volt a legfontosabb Marcsi kitaníttatása. Másnak nem igen volt ideje ezzel foglalkozni a családban. A húga három műszakban dolgozott, az a mocskos apjuk meg lelépett, nyilván képtelen volt elég figyelmet szentelni a nagylánynak. Maximum a ház körüli munkában várt el tőle segítséget, de egy fiatal és eszes lánynak még tanulnia kell, nem mosogatóban kiáztatni a kezeit. Az öccseire meg nem vigyázhat, hiszen azok ördögfiókák és bőven lekötik a nagymama figyelmét is. Otthon Marcsi takarítani, meg fegyelmezni kénytelen, érettségizni viszont csak egyszer érettségizik az ember. Így tehát Nene megértette őt, hosszú hétvégéket töltött nála a lány, kosztot és kvártélyt kapott keresztanyjától. Csütörtöktől vasárnapig jobb szeretett a szabadban “tanulni”. Mondjuk otthonról nem hiányzott hétfőtől szerdáig sem. Tehát tulajdonképpen hétvégente Barnával mulatta az időt a parton, akivel legkevésbé sem foglalkoztak a tételekkel és aki fagyizóban dolgozott nyári munkaként. Így a “csaja” minden nap kapott két gombócot ingyen. Barna meg néhány puszit, néha még a szájára is – ingyen. Mert Barnának Marcsi a “csaja” volt. Marcsinak Barna nem volt a “pasija”. Ha már valakinek szívesen adta a puszit, az a Vencel volt. Vele hétfőtől szerdáig járt le a grundra Pesten. Ő már leérettségizett, főiskolára készült és megye kettőben focizott. Egy ilyen srácnak csak szívesebben osztja a puszit az ember lánya, pláne, ha ilyen csokibarna szeme van. Egyébként Barnától is egyik gombócnak mindig csokit kért.
Most, hogy a Venceléhez hasonló barna szemekben nem rajongást lát, hanem rettegést, Marcsi belegondol, hogy megéri-e. Hogy élet-e ez. A csaló lét. Hogy mások jóhiszeműsége az ő kenyere. Egyébként ezt a pillanatot mindig utálta. Mert az emberek csalódnak és eztán dühösek lesznek, mondhatni irtó dühösek. De van egy pillanat … még a csalódás dühe és értetlensége előtt … amikor rettegnek. Rettegnek attól, hogy mi jön, ha mindezt elveszítik. Félnek, mert nincs következő lépésük. A táblán mattot kaptak és leütik őket, mint egy bábut hogy összetörjenek a fekete-fehér mezők szélén, még csak nem is dicsőségesen a harctéren. Rettegnek a lét következő pillanatától és Marcsi konkrétan gyűlölte ezt a látványt. Szánta őket és a szánalmas naivitásukat is. Ez a pillanatnyi végtelennek tűnő gyengeség, a reményvesztettség elfoszlott fátyla, ha átfutott a szemeken, Marcsi akkor gyűlölt csalni. Pedig ezt ő igazán izgalmasnak gondolta. Üdítő volt, új és veszélyes. Veszélyes volt így vonatozni, veszélyes volt a keresztanyjának hazudni, veszélyes volt két fiút tartani, veszélyes volt órán mindig puskázni. Vagy nem is az élvezet miatt kezdte ő ezt el?
Hét éves volt. Szintén egy balatoni nyár, még az általános iskolával, Zánkán. Első osztályos bizonyítványa kitűnő lett és az iskola elvitte egy hétre a Balatonra. Sokat gyötörte ott a honvágy, végülis csak hétéves volt, de akkor többet gondolt arra, hogy mennyit fürödhet, hogy a legviccesebb játék a balatoni halászok, hogy az ipiapacsban mindig ő nyer és sokat gondolt még, ha rossz érzése támadt, Zolkóra. Fülig szerelmes volt a barna szemű kisfiúba. Szégyellte magát és csak Verácskának mondta el, aki a legjobb barátnője volt már óvodától kezdve – eddig. Mert ahogy beléptek iskolás életük első napján a tanszer illatú terembe, Marcsi szerelmes lett a huncut Zolkóba. Ahogy így a hintában megint csak őrá gondolt, odaszaladt hozzá pár osztálytársa. Lihegve, zihálva, fülig érő szájjal jöttek újságolni a nagy hírt, “Marcsi, szerelmes levelet kaptál!”. Kacagva mondták, kipukkadtak a nevetéstől, hát akkora szó volt ez. Marcsi pedig el se hitte. Hogy ő? Szerelmes levelet? Kitől? “Hát a Zolkótól, te tökfej!” Röhögcséltek még, aztán csak kibökték, hogy ott a szerelmes levél az ágyán, fent. Mert hogy ő aludt az emeletes ágy felső részén. Marcsi visszaszaladt a partról a faházakhoz. Mire odaért már ő is lihegett, a gyerekek meg lihegtek tovább és kacarászva vonultak utána. Hamarabb lehetett hallani a nevetésüket, mint ahogy bárhova is odaértek, harsány banda. Aztán Marcsi szívrepesve mászott fel az ágyra. Jobban izgult, mint az évzárón, ahol szavalnia kellett. És a párnáján egy lekváros buktát talált. Először a paplan alá, meg a párna alá nézett, hol az a szerelmes levél és óóó! … Szóval szerelmes levelet kapott. Lenézett az ágyról. Mindenki nevetett, valószínűleg hangosabban, mint valaha nevettek, vagy nevetni fognak életükben. Zolkó meg ott állt köztük. Ő egyenesen hahotázott.
“Csaltatok! Ti csaltatok! Mind csaltatok! Miért csináltátok? Csalók vagytok…csalók vagytok mind.”
Nem tudom letagadni sosem, hogy hol járok fejben, vagy lélekben, úgy hogy bizony igazad van! 😀 Kíváncsi lennék, miért érzed magadat benne…Egyébként köszönöm! Ezt a véleményezést is és az összes többit is, hogy töretlenül támogatsz ezekkel a hozzászólásaiddal.
Tetszik, hogy a cím nem csak egy dologra utal. Legalábbis én úgy gondolom, hogy Marcsi gyerekkorára és a mostani életvitelére is érvényes lehet ez a cím )amit szerintem nagyon jól választottál meg).
Marcsi olyan, mint a többi ember. Úgy él, ahogy megélte a gyerekkorát. Vagyis ez így nem helyes megfogalmazás, de gondolom, érted, mire gondolok. 😀
Marcsi nekem annyira nem volt szimpatikus karakter, annak ellenére, hogy furfangos, okos, kissé negatívabb személyiség (az ilyeneket valahogy szeretem). De talán azért, mert… nem tudom… lehet, hogy egy kicsit magamat érzem benne. Na nem a csalás miatt. 😀
És amúgy megjegyezném, hogy annyira dunántúli hangulata volt az egésznek. Az embereknek, a fogalmazásnak, az életvitelnek… Nagyon az volt. Tán már lélekben a Balatonon voltál? 😀
Kiri